Learning

is priceless. It's also free.

For individual teachers and classrooms. Always.  For schools and districts, we sell paid accounts with extra features as well as printed materials. Our full price list is below.

Get started
kids are happy to learn math with Zearn.
Zearn's math tools include free account for teachers who sign up free

Accounts

Teachers & individual classrooms: Always free. Access to our top-rated math platform and all Zearn Math instructional materials for up to 35 students and 1 teacher.

School Account (K-5 Schools):
: $2,500 per year. Includes materials access for all of the students, teachers and administrators within one school, plus premium features and content to support implementation.

School Account (6-8 Schools): $2,500 per year. Includes materials + Middle School Pilot access for all of the students, teachers and administrators within one school, plus premium features and content to support implementation.

Zearn helps teachers with professional development so they understand how to identify gaps in math understanding

Professional Development

Included with school accounts: Two virtual 90-min sessions for teachers, instructional leaders, and administrators (a $1,000 value).

Curriculum Study PD: $2,500 per year. Includes access to on-demand Curriculum Study PD for all teachers and administrators within one school. School Account required.

Instructional Leader Training: $400 per participant or $6,000 per session. One-day virtual Instructional Leader Training for instructional leaders and math coaches.

Zearn math problem solving workbooks engage students and help them practice and understand math

Printed Materials

Teacher Edition: $110 per teacher. Includes Course Guide, Mission books, and assessments to support teachers to implement daily instruction that meets the needs of each student.

Student Edition: $20 per student. Consumable student curriculum workbook, including application and practice problems, templates, and exit tickets for students to use alongside instruction.

Student Workbooks: $12 per student. Includes all student-facing materials needed for using Zearn Math digital lessons: Student Notes for Independent Digital Lessons and Goal Trackers to set and track weekly goals. Adhesive binding, 3-hole punched, and perforated pages.

Students learn mathematics based on their existing understanding while interventions identify gaps in math learning, making teaching easier

Interim Assessments

$8 per student. Curriculum-aligned grade-level interim assessments for Zearn provide actionable data on student progress across units. Includes three digital assessments per grade-level and training on how to use the assessment platform. Interims sold through our exclusive partner, ANet.

Select the Zearn manipulatives kit options for enhanced math learning.

Manipulatives Kits

Pricing varies by grade level. Everything classrooms need to conduct rich, hands-on learning. Available for purchase through Hand2Mind.

Zearn teacher helping kids with math online

We're here to help! To find the perfect solution for your needs, reach out to us directly.